0
powrót
 

diskuze k tématu: David Matásek - auta mají karmu

kategorie zaszeregowania tematu:
Pavlik
ilość wystąpień1327
data registracji09.10.2008
Niedziela 23.02.2014 19:52, RE: kategorie a nákupy
Reno napisał:
Pavlik napisał:
David V napisał:
Koloss napisał:
Reno napisał:
Spousta úrazů na motorce je způsobená řidiči "plechovek". Nedání přednosti apod. Jenomže kdo má vidět motorku, která se přiřítí ve 200 km rychlosti - ohlídneš se a v zrcátku nic, o sekundu později tě míjí mašina rychlostí blesku...
Jo, to je přesně to o čem mluvím - obecně zvládne řídit motorku každý, ale jen ten zkušený ví, že když už jede rychle, tak musí počítat se vším, tedy i s tím, že ho ostatní nevidí, nebo ho prostě nevidí včas. Ten nezkušenej se pak diví, proč mu někdo nedal přednost, tedy pokud to přežije.
Jo tohle máme v rodině. Tchán vjel z vedlejší a "nedal" přednost rychle jedoucímu motocyklisovi, který nebyl vidět, tudíž mu v rozhodujícím okamžiku nešlo přednost dát. Nicméně soud to viděl tak, že nedání přednosti je horší přestupek než jízda o 30% nad rychlostním limitem... Takže argumenty typu, že někdo nedal přednost motorce beru dost s rezervou.
V tomhle s tebou Davide kategoricky nesouhlasím. I kdyby jela motorka 200, má pořád přednost. Pokud někdo nevidí svítící pohybující se objekt, případně nedokáže odhadnout jeho rychlost, měl by se zamyslet sám nad sebou, zda nemá odevzdat řidičák. Ono totiž v dnešním provozu nestačí kouknout do strany, říct si "dobrý to stihnu" a jet - tohle si člověk mohl dovolit tak před dvaceti lety, dnes ani náhodou.
však psal, že ji neviděl...


Já vím, že to psal. Také psal o překročení rychlosti o 30% - tedy rychlost motorky cca 120km/h což není nic moc a značné procento aut jezdí i na okreskách rychleji. Jediný rozdíl je, že při takové nehodě to odskáče motorkář - pokud by takto nedal přednost autu, je jeho tchán dnes mrtvý.
reagować
Koloss
ilość wystąpień639
data registracji19.09.2008
Poniedziałek 24.02.2014 12:02, RE: kategorie a nákupy
Pavlik napisał:
V tomhle s tebou Davide kategoricky nesouhlasím. I kdyby jela motorka 200, má pořád přednost. Pokud někdo nevidí svítící pohybující se objekt, případně nedokáže odhadnout jeho rychlost, měl by se zamyslet sám nad sebou, zda nemá odevzdat řidičák. Ono totiž v dnešním provozu nestačí kouknout do strany, říct si "dobrý to stihnu" a jet - tohle si člověk mohl dovolit tak před dvaceti lety, dnes ani náhodou.


Teď kecáš blbosti. Ta přednost sice platí, ale ne do nekonečna. Od určité vzdálenosti na tebe nikdo nebude čekat, protože při předpisové rychlosti bys ho ani neměl dojet, než zrychlí na předpisovou rychlost on. A každý jakž takž odhadne tu vzdálenost, kdy tam může vjet, ale málokdo pozná skutečnou rychlost. A pokud jedeš víc než dvakrát rychleji, než bys měl, tak ten čas na bezpečné vjetí na silnici zkrátíš na polovinu až třetinu a jakékoli odhady jsou v prdeli. A v tu chvíli za to nemůže ten, co ti tam vjel. Odhadnout rychlost něčeho co jede přímo k tobě je strašně těžké a pokud tvrdíš, že to jde, tak jsi bůh.
reagować
Zvirak
ilość wystąpień459
data registracji09.09.2012
Poniedziałek 24.02.2014 12:44, RE: kategorie a nákupy
Koloss napisał:
Pavlik napisał:
V tomhle s tebou Davide kategoricky nesouhlasím. I kdyby jela motorka 200, má pořád přednost. Pokud někdo nevidí svítící pohybující se objekt, případně nedokáže odhadnout jeho rychlost, měl by se zamyslet sám nad sebou, zda nemá odevzdat řidičák. Ono totiž v dnešním provozu nestačí kouknout do strany, říct si "dobrý to stihnu" a jet - tohle si člověk mohl dovolit tak před dvaceti lety, dnes ani náhodou.
Teď kecáš blbosti. Ta přednost sice platí, ale ne do nekonečna. Od určité vzdálenosti na tebe nikdo nebude čekat, protože při předpisové rychlosti bys ho ani neměl dojet, než zrychlí na předpisovou rychlost on. A každý jakž takž odhadne tu vzdálenost, kdy tam může vjet, ale málokdo pozná skutečnou rychlost. A pokud jedeš víc než dvakrát rychleji, než bys měl, tak ten čas na bezpečné vjetí na silnici zkrátíš na polovinu až třetinu a jakékoli odhady jsou v prdeli. A v tu chvíli za to nemůže ten, co ti tam vjel. Odhadnout rychlost něčeho co jede přímo k tobě je strašně těžké a pokud tvrdíš, že to jde, tak jsi bůh.


Kdybys způsobil nehodu nedáním přednosti, ikdyž dotyčnej jel po hlavní o dost rychleji, stejně jsi viník. Prostě jsi nedal přednost. Ten co jel rychle bude mít spoluvinu a bude na policii/soudu aby určili míru spoluviny..
reagować
Koloss
ilość wystąpień639
data registracji19.09.2008
Poniedziałek 24.02.2014 14:21, RE: kategorie a nákupy
Zvirak napisał:
Kdybys způsobil nehodu nedáním přednosti, ikdyž dotyčnej jel po hlavní o dost rychleji, stejně jsi viník. Prostě jsi nedal přednost. Ten co jel rychle bude mít spoluvinu a bude na policii/soudu aby určili míru spoluviny..


Zkus mi odpovědět na jednoduchou otázku - jak vzdálenému autu (motocyklu) mám dávat přednost? Výchozí podmínky jsou: okreska, povolená rychlost 90 km/h. Ať se dopracuješ k jakémukoli číslu, pak si odpověz na druhou otázku - jak se do toho promítne zdvoj až ztrojnásobení rychlosti přijíždějícího vozidla?
reagować
Zvirak
ilość wystąpień459
data registracji09.09.2012
Poniedziałek 24.02.2014 14:43, RE: kategorie a nákupy
Koloss napisał:
Zvirak napisał:
Kdybys způsobil nehodu nedáním přednosti, ikdyž dotyčnej jel po hlavní o dost rychleji, stejně jsi viník. Prostě jsi nedal přednost. Ten co jel rychle bude mít spoluvinu a bude na policii/soudu aby určili míru spoluviny..
Zkus mi odpovědět na jednoduchou otázku - jak vzdálenému autu (motocyklu) mám dávat přednost? Výchozí podmínky jsou: okreska, povolená rychlost 90 km/h. Ať se dopracuješ k jakémukoli číslu, pak si odpověz na druhou otázku - jak se do toho promítne zdvoj až ztrojnásobení rychlosti přijíždějícího vozidla?


Já ti rozumim ale u soudu na takovou logiku muzes zapomenout.. Proste jsi nedal prednost.
reagować
Koloss
ilość wystąpień639
data registracji19.09.2008
Poniedziałek 24.02.2014 15:35, RE: kategorie a nákupy
Zvirak napisał:
Koloss napisał:
Zvirak napisał:
Kdybys způsobil nehodu nedáním přednosti, ikdyž dotyčnej jel po hlavní o dost rychleji, stejně jsi viník. Prostě jsi nedal přednost. Ten co jel rychle bude mít spoluvinu a bude na policii/soudu aby určili míru spoluviny..
Zkus mi odpovědět na jednoduchou otázku - jak vzdálenému autu (motocyklu) mám dávat přednost? Výchozí podmínky jsou: okreska, povolená rychlost 90 km/h. Ať se dopracuješ k jakémukoli číslu, pak si odpověz na druhou otázku - jak se do toho promítne zdvoj až ztrojnásobení rychlosti přijíždějícího vozidla?
Já ti rozumim ale u soudu na takovou logiku muzes zapomenout.. Proste jsi nedal prednost.


Není to tak jednoznačné - jestli došli k tomu, že rychlost byla vyšší jen o 30%, jak byl případ Davidova tchána, tak je to problematické. Ale pokud byla rychlost přes 200, tak bych se asi soudil. Je to víc než zdvojnásobení vzdálenosti a nemůžu dávat přednost tečce na obzoru, někde ta hranice rozumu být musí.
reagować
Pavlik
ilość wystąpień1327
data registracji09.10.2008
Poniedziałek 24.02.2014 16:19, RE: kategorie a nákupy
Koloss napisał:
Zvirak napisał:
Koloss napisał:
Zvirak napisał:
Kdybys způsobil nehodu nedáním přednosti, ikdyž dotyčnej jel po hlavní o dost rychleji, stejně jsi viník. Prostě jsi nedal přednost. Ten co jel rychle bude mít spoluvinu a bude na policii/soudu aby určili míru spoluviny..
Zkus mi odpovědět na jednoduchou otázku - jak vzdálenému autu (motocyklu) mám dávat přednost? Výchozí podmínky jsou: okreska, povolená rychlost 90 km/h. Ať se dopracuješ k jakémukoli číslu, pak si odpověz na druhou otázku - jak se do toho promítne zdvoj až ztrojnásobení rychlosti přijíždějícího vozidla?
Já ti rozumim ale u soudu na takovou logiku muzes zapomenout.. Proste jsi nedal prednost.
Není to tak jednoznačné - jestli došli k tomu, že rychlost byla vyšší jen o 30%, jak byl případ Davidova tchána, tak je to problematické. Ale pokud byla rychlost přes 200, tak bych se asi soudil. Je to víc než zdvojnásobení vzdálenosti a nemůžu dávat přednost tečce na obzoru, někde ta hranice rozumu být musí.


Soudit se klidně můžeš, judikatura je jasná - nedáš přednost = jsi viníkem nehody. Pokud se prokáže, že vozidlo na hlavní výrazně překročilo rychlost, jeho řidič dostane spoluvinu. Bohužel pro tebe se rychlost motorky v době nehody téměř nedá určit. Existují sice matematické modely pro "klouzání po boku" a něco jde vypočítat podle deformace "cílového" auta, ale při nárazu do auta se motorka většinou vymrští do vzduchu a všechny "teoretické simulace" jsou bezcenné.
Na tvou otázku zda dokážu odhadnout rychlost přibližujícího se vozidla odpovím - ano dokážu. Sice ne "na kilometr přesně", ale zhruba ano. Ale tahle schopnost je samozřejmě podmíněna tím co jsem psal výše - nestačí jen letmý pohled a "hurá jedu". Navíc si jako aktivní motorkář uvědomuji, že motorka obvykle jede mnohem rychleji než je úředně povoleno (čímž nás ostatně TV NOVA zavaluje prakticky celé léto ve zprávách) a podle to jednám.
reagować
Koloss
ilość wystąpień639
data registracji19.09.2008
Poniedziałek 24.02.2014 17:59, RE: kategorie a nákupy
Pavlik napisał:
Soudit se klidně můžeš, judikatura je jasná - nedáš přednost = jsi viníkem nehody. Pokud se prokáže, že vozidlo na hlavní výrazně překročilo rychlost, jeho řidič dostane spoluvinu.


Tak znovu - JAK VZDÁLENÉMU VOZIDLU MOHU VJET DO CESTY, ABY TO NEBYLO NEDÁNÍ PŘEDNOSTI? A jak se na tom promítne dvojnásobné překročení povolené rychlosti? Dokazování je věc druhá, jde mi o to automatické zavinění.
reagować
Koloss
ilość wystąpień639
data registracji19.09.2008
Poniedziałek 24.02.2014 18:07, RE: kategorie a nákupy
Pavlik napisał:
Na tvou otázku zda dokážu odhadnout rychlost přibližujícího se vozidla odpovím - ano dokážu. Sice ne "na kilometr přesně", ale zhruba ano.


Tak tedy jinak. Na ten odhad rychlosti počkáš, až to vozidlo projede kolem? Jinak pochybuju, nebo si představuješ jiné podmínky, než o kterých se já nebavím - stojíš v křižovatce, vozidlo se pohybuje po přímce přímo k tobě, vidíš ho jen z čela. Kolik času chceš věnovat průzkumu situace? Rozhlédnu se a jedu nebo nejedu, za tebou troubí další, co chtějí jet. Nebo že bys měl místo jednoho oka zamontovaný radar?
reagować
Zvirak
ilość wystąpień459
data registracji09.09.2012
Poniedziałek 24.02.2014 18:37, RE: kategorie a nákupy
Koloss napisał:
Pavlik napisał:
Na tvou otázku zda dokážu odhadnout rychlost přibližujícího se vozidla odpovím - ano dokážu. Sice ne "na kilometr přesně", ale zhruba ano.
Tak tedy jinak. Na ten odhad rychlosti počkáš, až to vozidlo projede kolem? Jinak pochybuju, nebo si představuješ jiné podmínky, než o kterých se já nebavím - stojíš v křižovatce, vozidlo se pohybuje po přímce přímo k tobě, vidíš ho jen z čela. Kolik času chceš věnovat průzkumu situace? Rozhlédnu se a jedu nebo nejedu, za tebou troubí další, co chtějí jet. Nebo že bys měl místo jednoho oka zamontovaný radar?


Je to asi 2 - 3 roky se řešil dokonce v mediich přesně tenhle případ. Někdo vjížděl z vedlejší a nedal přednost velmi rychle jedoucímu autu. Ten co jel z vedlejší se bránil přesně těmahle argumentama, tj. že po hlavní jel tak rychle, že ho nezaregistroval atd.
Výsledek:
Viník byl ten co vjížděl z vedlejší a nedal přednost. Ten co jel rychle měl nějakou spoluvinu.
Můžeš celkem nesmyslně počítat čas průzkumu situace ale nic na tomhle nezměníš..
reagować
Pavlik
ilość wystąpień1327
data registracji09.10.2008
Poniedziałek 24.02.2014 19:02, RE: kategorie a nákupy
Koloss napisał:
Pavlik napisał:
Na tvou otázku zda dokážu odhadnout rychlost přibližujícího se vozidla odpovím - ano dokážu. Sice ne "na kilometr přesně", ale zhruba ano.
Tak tedy jinak. Na ten odhad rychlosti počkáš, až to vozidlo projede kolem? Jinak pochybuju, nebo si představuješ jiné podmínky, než o kterých se já nebavím - stojíš v křižovatce, vozidlo se pohybuje po přímce přímo k tobě, vidíš ho jen z čela. Kolik času chceš věnovat průzkumu situace? Rozhlédnu se a jedu nebo nejedu, za tebou troubí další, co chtějí jet. Nebo že bys měl místo jednoho oka zamontovaný radar?


Na rozhlédnutí se v křižovatce obětuji cca 1,5-2 s. pro každý směr, což považuji už za relativně dostatečný čas (aby si mozek uvědomil co skutečně vidí a nepracoval s tzv. projektivní automatikou) a pokud se mi něco jen náznakem nezdá, klidně se rozhlédnu znovu a důkladněji. Na odhad rychlosti nepotřebuji čekat až vozidlo projede - za cca 1s bys měl být schopen zhodnotit přibližnou rychlost přijíždějícího vozidla minimálně v rovině bezpečná/nebezpečná. Jestli za mnou někdo troubí mě nezajímá, tím méně v křižovatce - já jsem ten kdo dává přednost a tak budu trestaný za průšvih já, nikoli ten troubící šmoula za mnou.
reagować
David V
ilość wystąpień2063
data registracji16.05.2007
Poniedziałek 03.03.2014 12:27, RE: kategorie a nákupy
Pavlik napisał:
Reno napisał:
Pavlik napisał:
David V napisał:
Koloss napisał:
Reno napisał:
Spousta úrazů na motorce je způsobená řidiči "plechovek". Nedání přednosti apod. Jenomže kdo má vidět motorku, která se přiřítí ve 200 km rychlosti - ohlídneš se a v zrcátku nic, o sekundu později tě míjí mašina rychlostí blesku...
Jo, to je přesně to o čem mluvím - obecně zvládne řídit motorku každý, ale jen ten zkušený ví, že když už jede rychle, tak musí počítat se vším, tedy i s tím, že ho ostatní nevidí, nebo ho prostě nevidí včas. Ten nezkušenej se pak diví, proč mu někdo nedal přednost, tedy pokud to přežije.
Jo tohle máme v rodině. Tchán vjel z vedlejší a "nedal" přednost rychle jedoucímu motocyklisovi, který nebyl vidět, tudíž mu v rozhodujícím okamžiku nešlo přednost dát. Nicméně soud to viděl tak, že nedání přednosti je horší přestupek než jízda o 30% nad rychlostním limitem... Takže argumenty typu, že někdo nedal přednost motorce beru dost s rezervou.
V tomhle s tebou Davide kategoricky nesouhlasím. I kdyby jela motorka 200, má pořád přednost. Pokud někdo nevidí svítící pohybující se objekt, případně nedokáže odhadnout jeho rychlost, měl by se zamyslet sám nad sebou, zda nemá odevzdat řidičák. Ono totiž v dnešním provozu nestačí kouknout do strany, říct si "dobrý to stihnu" a jet - tohle si člověk mohl dovolit tak před dvaceti lety, dnes ani náhodou.
však psal, že ji neviděl...
Já vím, že to psal. Také psal o překročení rychlosti o 30% - tedy rychlost motorky cca 120km/h což není nic moc a značné procento aut jezdí i na okreskách rychleji. Jediný rozdíl je, že při takové nehodě to odskáče motorkář - pokud by takto nedal přednost autu, je jeho tchán dnes mrtvý.


Tam šlo spíše o to, že na motorku v rozhodné chvíli nešlo reagovat, protože prostě nebyla objektivně vidět, takže v tu chvíli šlo o zdání, že vjíždí do volné křižovatky. Tady to nebyl ten případ, že by někdo motoruku viděl a myslel si, že to stihne nebo ji skutečně přehlédl.
Apropos existuje případ, kdy byla řidička zproštěna viny za "nedání" přednosti rychle jedoucímu motocyklu v obci, jen si už nepamatuju to číslo.
A co se týká rychlosti, tak zvýšení rychlosti o 30% prodlužuje brzdnou dráhu o téměř 70%, a to je potřeba mít na paměti...
reagować
1 2


przep. aktualizację
ten temat obserwujesz

zakończyć obserwację danego tematu




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, wszelkie prawa zastrzeżone.